As Seen On:



«« 3 Ways to Create Happiness Despite Painful Challenges   |   Couponing for Beginners: 11 Tips That Will Save You Thousands »»

8 Ways to Save Money, Lower Calories and Provide a Tastier Lunch for Your Kids

Save over $1,000.00 a school year using these tips.

Written by my sister Karen Jensen

Bagel hot dog

Popcorn chicken and fries

Nachos w/ beef

French toast sticks with chicken sausage

Pizza

 These are actual lunches our local grade school is serving this month. As appetizing as they might sound…(or not), they sure don’t seem very healthy. And my kids probably wouldn’t eat much of it anyway. A friend of mine told me she always had her kids buy school lunch until she found out they were throwing a good portion of it away every day because they didn’t like it. That’s just hard earned money going into the school trash can everyday.

         Our grade school lunch costs $2.00 per day and middle and high school lunch cost $3.25 per day. If you have 3 children eating school lunches you would be paying an average of about $8.50 per day. That is $42.50 per week and just over $1,500.00 per school year.

In general, according to the Dietary Reference Intakes (DRIs) children ages 4-13 need 1400-2000 calories per day, and children  ages 14-18 need 2000-2400 calories per day. A study that compared elementary school lunches across the country found that the average elementary meal is over 664 calories and Jr. High-High School meals contain 700-850 (not including al a carte items that most Jr.High and High School students add). They also note that many children snack on other treats in school for parties, food that might be given out as a reward such as candy, food purchased from the a la carte line, drink and candy machines etc. All these calories add up!

 I’m not suggesting that you count your kids calories. I just use the numbers to gain perspective. If my daughter eats school lunch and consumes all of it (not including other school treats) she has already eaten  almost 1/2 the calories and often the majority of  fat, saturated fat, and sodium that she needs in a day. For one meal to constitute 1/2 the total calories of a day, breakfast, snacks, and dinner must be very low calorie, very low fat, and very low sodium meals to balance out her lunch.

However,  I understand that school lunch is a necessity for some. I know schools try very hard to serve hundreds of thousands of children. But for health reasons and financial reasons I have chosen to pack my children’s school lunches. Further, school lunches are perhaps the one place where many at-risk-kids get a nutritionally dense meal. In these cases school lunches are very beneficial to them.

            The lunches I make from home are much cheaper – less than a dollar per lunch, much lower in calories yet more filling – and much, much, healthier. Here are a few ideas on making inexpensive healthy lunches.

Saveover1000onhealthierschoollunches3

 1 – Give your child a whole sandwich. Even if they don’t eat all of it, that is better than them feeling hungry instead of focusing on their schoolwork. My first grade daughter only wanted me to pack her a half of a sandwich so I complied at first. But then I noticed she was coming home starving every day. I started packing her whole sandwiches and we don’t have that problem anymore…and she eats the whole thing every day.

2 – Pack a fruit and a vegetable with instructions that they are to be eaten before the snacks. My children often come home with their snacks half eaten but the fruits and veggies are gone.

Saveover1000onhealthierschoollunches6

3 – Instruct children not to throw anything away – not even the baggies. Just pack everything back up in lunch box and bring it home. That way you can see what was eaten, re-use uneaten non-perishables, and re-use clean baggies (pretzels, crackers, etc.)

Saveover1000onhealthierschoollunches4

4 – Buy containers that can be re-used time after time. We have a sandwich container which saves lots of baggies. Tupperware containers are very useful to pack different things in.

5 – Buy in bulk and re-use small containers. I bought some snack size raisin boxes and then just refill them with my bulk size bag of raisins.

Saveover1000onhealthierschoollunches2

6 – Send water as a drink. We all need to drink more water and water is the cheapest and healthiest option for your children. I just wash and re-use the water bottles.Saveover1000onhealthierschoollunches5

7 – Don’t send sugary snacks every day. I often choose pretzels, granola bars, crackers, etc. for a snack because they are more filling and kids get plenty of sugar as it is.

8 – Change it up often. Kids need variety. Sometimes I pack whole wheat pancakes instead of a sandwich, or juice instead of water, or applesauce instead of the apple. There are so many different healthy options available there is no reason to be boring. And don’t forget the “I love you” note once in a while. Have fun with your kids and enjoy helping them be healthy!

Saveover1000onhealthierschoollunches

 If you had 3 kids you could save over $1,000 per year just by packing their lunches instead of having them buy school lunch. But most importantly, they will be eating foods that you choose and that are healthier for them!

Karen Jensen

What have you done to save on kids lunches? Have you found any unique tips that would help other parents?

For other money saving and ‘rich living’ tips Subscribe, like me on Facebook, or follow me on Pinterest

Anitasignature



«« 3 Ways to Create Happiness Despite Painful Challenges   |   Couponing for Beginners: 11 Tips That Will Save You Thousands »»

2 Responses to 8 Ways to Save Money, Lower Calories and Provide a Tastier Lunch for Your Kids

  1. dcwilson72 says:

    my daughter loves lunchables. I make our own homemade version where I cut up block cjeese and sliced lunch meat. I put it in a reusable tupperware container and use the silicone muffin liners. That way they can all be washed and reused. I know there are still preservatives but not the same as those lunchables. Plus I can make way more varieties than a person can purchase in the store.

    • Anita Fowler says:

      Great tips thanks so much. Yes there are way less preservatives that way and bonus you save lots of money by making them yourself and rewashing the trays. Thanks for stopping by!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Simple Share Buttons
Simple Share Buttons